Veřejné
Lety pro veřejnost
Letecká škola
Akrobatické centrum
Letecký
den
Klubové

Historie


 

Od roku 1946 

V roce 1946, 15. srpna, se sešla první valná hromada v zasedací síni radnice v Plasích. Tomuto datu však předcházela řada událostí, které jeho založení předznamenaly. V pro sportovní letectví ne příliš příznivé poválečné době se v Plasích a jeho okolí semknula řada mladých lidí s touhou létat. Věděli, že v pohraničí zůstal po německé armádě letecký materiál, který by mohli pro své začátky využít. Podnikali tedy výpravy do těchto míst a při nich objevovali trosky převážně kluzáků. V té době poskytl národní výbor v Plasích dvě místnosti v Plaském Konventu, kde své „ulovené“ poklady opravovali. 

Přišel čas vybrat místo, kde by se dalo létat. Vyhlídnutých míst bylo více. První lety proběhly na Špitále na svahu nad Nebřezinami. Vzlétalo se za pomocí gumového lana na kluzáku ŠK-38 a takové lety byly dlouhé pouze okolo jedné minuty. Dostat kluzák zpět na svah trvalo cca hodinu a tak se za den stihlo pouze 5-6 takových vzletů.

Na poli na Sokolce (U Hadačky) se konal i 1. letecký den, a měl úspěch. Díky němu se podařilo získat první finance na provoz aeroklubu. Zde se i začali provádět první vyhlídkové lety na letadle Piper L-4. Probíhala další jednání o umístění letiště. Nakonec byl určen prostor mezi Plasy a Rybnicí odkud létáme dodnes.

Podrobnosti o historii Aeroklubu Plasy naleznete v následujících materiálech.

Výstava k 70. výročí založení Aeroklubu Plasy

Prohlédněte si výstavu na jednotlivých panelech. Možná na nich poznáte někoho blízkého.

Tablo Úvod
Tablo 01
Tablo 02
Tablo 03
Tablo 04

Tablo 10
Tablo 11
Tablo 12

 

 

 

 


Publikace k 70. výročí létání v Plasích

Dočtete se o vývoji a životě Aeroklubu Plasy s bohatou fotgrafickou dokumentací.
Publikaci lze zakoupit v Aeroklubu Plasy, nebo v Informačním centru
Centra stavitelského dědictví v Plasích. Cena 55 Kč.

Dobová videa na YouTube

Historické snímky nejen pro pamětníky.
Atmosféra aeroklubu jak ji v minulosti zachitili kamerou naši členové.
Videa pro pamětníky